هفدهمین دوره اهدای جایزه ترویج علم ایران آبان امسال برگزار می‌شود

انجمن ترویج علم ایران، هفدهمین دوره اهدای جایزه ترویج علم ایران را به مروجان علم که بهترین و خلاقانه‌ترین کوشش‌های علمی را داشته‌اند، اهدا می‌کند
انجمن ترویج علم ایران برای هفدهمین دوره متوالی جایزه ترویج علم ایران را به بهترین و خلاقانه‌ترین کوشش‌هایی که از سوی معلمان، روزنامه‌نگاران، نویسندگان، مترجمان، پژوهشگران، مروجان علم، برنامه‌سازان و فعالان رسانه‌ای، فعالان زیست‌محیطی، دانشجویان، استادان دانشگاه، سیاست‌گذاران، سرمایه‌گذاران و حامیان مالی، رسانه‌ها، مدارس، نهادها، ناشران، مراکز علمی، سایت‌ها، کتابخانه‌ها، موزه‌ها، انجمن‌های علمی، فرهنگ‌سراها، نشریات، سازمان‌های مردم‌نهاد و همه افراد حقیقی و حقوقی دیگر، اعم از انتفاعی، غیرانتفاعی،‌ دولتی و غیردولتی، در راه ترویج علم صورت گرفته است اهدا می‌کند.

در جایزه ترویج علم ایران، محدودیتی در مورد روش به‌کار برده شده برای ترویج علم وجود ندارد و نامزد دریافت جایزه می‌تواند از یکی از شیوه‌های تدریس، نگارش کتاب و مقاله، سخنرانی‌های عمومی، انتشار مجله، ساخت برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی، راه‌اندازی سایت، نمایش آزمایش‌های علمی، برگزاری بازدیدهای علمی، تهیه فیلم و لوح فشرده، ساخت وسایل و ابزار، نگارش پایان‌نامه دانشگاهی و … استفاده کرده باشد.

اصلی‌ترین شرایط اهدای جایزه ترویج علم ایران، نوآورانه و مستمر بودن فعالیت‌های انجام شده است. در سال‌های قبل جوایزی از قبیل جایزه معلم مروج علم در مناطق محروم، جایزه نهاد مروج علم، جایزه رسانه مروج علم، جایزه پژوهشگر و مترجم مروج علم و جایزه فعالان محیط‌زیستی مروج علم به نامزدها اهدا شده است.

جایزه ترویج علم ایران به کسانی که به صورت تخصصی مشغول تولید، انتشار و تدریس علم یا محصولات فناورانه هستند، اما در کنار این اشتغال حرفه‌ای، گامی در راه عمومی‌سازی و ترویج علم برنداشته‌اند، اهدا نمی‌شود. برای مثال معلمان و استادانی که صرفا به تدریس علم مشغول‌اند، اما روش‌هایی نوآورانه برای ترویج علم بکار نبسته‌اند، از دایره نامزدهای دریافت این جایزه بیرون هستند. همچنین پژوهشگران، نویسندگانی، مترجمان، برنامه‌سازان، مخترعان، نهادها و همه افراد حقیقی و حقوقی دیگری که در چارچوب‌های رسمی کشور صرفا به تولید محتوای تخصصی علمی و فناورانه مشغول‌اند، اما به ارتباط میان مردم و علم نمی‌پردازند، از دایره شمول این جایزه بیرون هستند.

همچنین افرادی که پیش از این جایزه ترویج علم ایران را دریافت کرده باشند، برای بار دوم نمی‌توانند این جایزه را کسب کنند.

هر فرد یا نهادی که خود نامزد دریافت این جایزه است یا می‌خواهد فرد یا نهادی دیگر را برای دریافت این جایزه معرفی کند باید رزومه فرد یا نهاد نامزدشده (شامل نام کامل و رسمی، نشانی و شماره تلفن، شرح سوابق و فعالیت‌های انجام شده و همچنین مشخصات و شماره تلفن فرد یا نهاد معرف) یا نامه‌ای در شرح فعالیت‌های فرد یا نهاد نامزد شده (شامل بیان دلایل اصلی معرفی، صلاحیت‌های نامزد و گستره تأثیرگذاری فعالیت‌ها) و یا مستندات، مدارک و مشخصات کامل فعالیت‌ها و طرح‌های اجرا شده (شامل اصل آثار تولید شده مکتوب و هر گونه گزارش، فیلم، عکس و دیگر اطلاعات تکمیلی که به فعالیت‌های ترویجی نامزد مربوط باشند) را به دبیرخانه انجمن ترویج علم ایران ارسال کنند.

آخرین زمان دریافت مدارک و مستندات ۱۵ شهریور و مراسم اهدای جایزه نیز در آبان برگزار می‌شود.

متقاضیان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره (۸۱۰۳۲۲۵۱) دبیرخانه ترویج علم ایران تماس بگیرند و یا به وب‌سایت www.popscience.ir مراجعه کنند.

منبع:www.popscience.ir