بازار خودرو ایران هفته گذشته را با رکودی سنگین‌تر از قبل به انتها رساند تا در آستانه سومین ماه پاییز، همچنان زرد و خزان‌زده باقی بماند. دلیل سنگین‌تر شدن رکود اما نه نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۷ آمریکا، بلکه مسائل داخلی از جمله آلودگی هوا و حرکت بسیاری از ایرانی‌ها به سمت کربلا و شرکت در مراسم اربعین حسینی و همچنین تعطیلی اوایل هفته جاری است.

به‌عبارت بهتر، این روزها مشتریان ایرانی چندان حواس شان به بازار خودرو نیست و با کاهش مراجعه آنها به نمایشگاه‌های خودرو، سایه رکود سنگین و سنگین‌تر شده است. اما اتفاق مهم دیگری که این هفته در بازار خودرو رخ داد، ریزش قیمت‌ها بود. طی چند هفته گذشته به‌دلیل کاهش عرضه برخی خودروهای داخلی، قیمت آنها در بازار صعودی شد، آن هم در حالی که خرید و فروش در رکود به سر می‌برد. به‌عبارت بهتر، قیمت‌ها در شرایط کاهش تقاضا بالا رفت و مشخص شد دلیل این اتفاق عجیب، تصمیم خودروسازان برای کاهش عرضه بوده است. با این حال طی هفته جاری با توجه به افزایش عرضه خودروهای داخلی، قیمت آنها ریزش کرد و با کاهش تا مرز ۸۰۰ هزار تومان رو به رو شد. این در حالی است که برخی دیگر از خودروها که تا این هفته از نوسان قیمتی کمتری برخودار بودند، ناگهان گران شدند و دلیل آن باز هم کاهش عرضه بوده است. اما در بازار خودروهای وارداتی، این هفته به جز افزایش قیمت برخی خودروهای تویوتا، اتفاق خاص دیگری در آن رخ نداد. به گفته فعالان بازار، با ورود خودروهای مدل ۲۰۱۷ از چند هفته پیش، هم‌اکنون فاصله قیمتی زیادی بین آنها با مدل‌های ۲۰۱۶ ایجاد شده است.

جهش ۲۰ میلیون تومانی محصولات تویوتا در ایران :

به گفته فعالان بازار، هم‌اکنون سانتافه ۲۰۱۷ قیمتی برابر با ۲۲۷ میلیون تومان دارد و قیمت توسان جدید نیز به ۱۹۵ میلیون تومان رسیده است. در بین دیگر خودروهای وارداتی، اپتیمای ۲۰۱۷ قیمتی برابر با ۲۰۵ میلیون تومان دارد و از بازار سراتو نیز خبر می‌رسد که مدل ۲۰۱۷ آن قیمتی برابر با ۱۴۷ میلیون تومان دارد. این در شرایطی است که گفته می‌شود قیمت برخی محصولات تویوتا در بازار کشور با افزایش شدیدی مواجه شده است.

در این بین، مدل هایلوکس با ۲۰ میلیون تومان افزایش، در حال حاضر ۲۲۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل هیبرید تویوتا xle هم که طی یک ماه گذشته حدود ۲۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته، هم‌اکنون ۲۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

قیمت روز خودرو در بازار تهران – ۲۹ آبان ماه ۹۵ :

خودرو

قیمت

تغییر نسبت به هفته گذشته

۲۰۶ تیپ ۲

۳۳٫۹۰۰٫۰۰۰

۳۰۰٫۰۰۰-

۲۰۶ تیپ ۵

۳۷٫۸۰۰٫۰۰۰

۳۰۰٫۰۰۰-

پژو ۴۰۵ GLX

۳۰٫۵۰۰٫۰۰۰

۲۰۶ صندوقدار

۳۸٫۲۰۰٫۰۰۰

۲۰۰٫۰۰۰-

پارس بنزینی

۳۷٫۳۰۰٫۰۰۰

۲۰۰٫۰۰۰+

رانا

۳۴٫۳۰۰٫۰۰۰

۳۰۰٫۰۰۰+

پارس TU5

۴۰٫۶۰۰٫۰۰۰

سمند SE

۲۹٫۹۰۰٫۰۰۰

۵۰۰٫۰۰۰+

تندر۹۰ ایران خودرو

۳۹٫۰۰۰٫۰۰۰

۲۰۰٫۰۰۰+

پراید ۱۳۱

۲۰٫۸۰۰٫۰۰۰

۱۰۰٫۰۰۰-

پراید ۱۱۱

۲۱٫۱۰۰٫۰۰۰

۱۰۰٫۰۰۰-

ساینا EX

۲۷٫۸۰۰٫۰۰۰

پارس تندر

۴۱٫۵۰۰٫۰۰۰

۱۰۰٫۰۰۰+

دنا

۴۴٫۶۰۰٫۰۰۰

لیفان ۸۲۰

۸۷٫۰۰۰٫۰۰۰

جک S5 اتوماتیک

۹۵٫۲۰۰٫۰۰۰

مزدا۳ FL

۱۲۳٫۰۰۰٫۰۰۰

رنو ساندرو اتوماتیک

۵۲٫۳۰۰٫۰۰۰

۱۰۰٫۰۰۰-

رنو کپچر

۱۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰

۵۰۰٫۰۰۰-

 

 

منبع  http://www.asrekhodro.com